Adresa:
Základní škola Netín, okres Žďár nad Sázavou
Netín 14
594 44 Radostín nad Oslavou
IČO: 70993815
Ředitelka školy:
Mgr. Gabriela Holá
Vedoucí vychovatelka ŠD:
Šárka Strádalová
Školní družina pracuje při ZŠ Netín a je umístěna v horní třídě. ŠD navštěvují pouze žáci této školy. Kapacita školní družiny je 20 žáků.
Pravidelná činnost je dána týdenní skladbou zaměstnání a představuje zejména organizované aktivity zájmového vzdělávání.
Příležitostná činnost výchovná, vzdělávací, zájmová a tematická rekreační činnost, která je organizována nepravidelně dle potřeb dětí a možností ŠD.
Mohou se účastnit i žáci, kteří nejsou přihlášeni do ŠD k pravidelné docházce. Jedná se většinou o jednorázové akce.
Spontánní aktivity jsou zahrnuty především v rámci odpoledních klidových činností a při pobytu venku.
Zájmové vzdělávání ve ŠD je poskytováno po dobu 10 měsíců – po dobu trvání školního roku. Po dobu podzimních, vánočních, pololetních a jarních prázdnin se činnost ŠD přerušuje.
Provoz školní družiny je řízen Vnitřním řádem školní družiny, který je vydáván na každý školní rok.
Podmínky pro příchody a odchody ze ŠD jsou též uvedeny ve Vnitřním řádu školní družiny.
ŠD je provozována v horní třídě školy. Třída je vybavena nábytkem určeným k ukládání hraček, her a knih. Dále je třída vybavena školními lavicemi, počítači a prostorným kobercem, kde děti tráví čas určený k odpočinku a relaxaci. Dětem je umožněn také pobyt v herně, která je vybavena nábytkem určeným ke stolování a policemi s hračkami. Ke sportovním aktivitám je využívána sportovní místnost v přízemí školy.
Sociální zařízení a šatny má ŠD společné se ZŠ.
Po dohodě s vedením školy využíváme i obecní hřiště a při příznivém počasí trávíme čas v přírodě v okolí obce.
Užívání mimoškolních prostor je ošetřeno pravidly bezpečnosti.
Úplata za školní družinu činí 100 Kč měsíčně (rozumí se tím i jeden odchozený den v měsíci).
Úplata se hradí vychovatelce, dvakrát za školní období. Nárok na vrácení úplaty nastává v případě dlouhodobé nemoci. Písemnou žádost o vrácení úplaty podávají rodiče ředitelce školy.
Datum úhrady určí ředitelka školy a seznámí s ním rodiče na schůzce rodičů či jiným vhodným způsobem.
Na úplatu za zájmové vzdělání může být poskytnuta sleva či úplné prominutí při pěstounské péči nebo v sociální nouzi. Rodiče si podají žádost u ředitelky školy a donesou doklad pro uznání ze sociálního úřadu.
Pedagogický provoz v ŠD zajišťuje vychovatelka.
ŠD zajišťuje bezpečnost fyzickou, sociální a emocionální. Vytváří zázemí pro rozvoj žáků. Podporuje dobré vztahy mezi žáky, zaměstnanci, rodiči a veřejností. Předchází rizikovým situacím nebo úrazům. Děti jsou vedeny k odpovědnosti za své chování, svou bezpečnost i bezpečnost ostatních při jednotlivých činnostech.
Bezpečnost ve všech prostorách ŠD je zajištěna Školním řádem a Vnitřním řádem školní družiny. Žáci se řídí pokyny pedagogického pracovníka.
V rámci pedagogického procesu ve ŠD se prioritně zaměřujeme na rozvoj následujících klíčových kompetencí.
Kompetence k řešení problémů
Kompetence komunikativní
Kompetence sociální
Kompetence občanská
Kompetence pracovní
K dosažení stanovených cílů využíváme zejména tyto výchovně vzdělávací strategie:
Hodnocení jednotlivých činností probíhá většinou formou společné diskuse vychovatelky s dětmi na závěr jednotlivých činností, ale i v průběhu činností. Měřítkem pro hodnocení činností je především zájem dětí účastnit se programu, jejich chuť podílet se na jeho vytváření.
Plán je rozvržen do čtyř bloků na čtyři roční období: podzim, zima, jaro, léto. Je realizován jako celoroční hra s motivačním zaměřením a názvem (např. Rok dobré nálady)
Poučení o bezpečnosti, seznamovací hry, orientace v okolí školy, prostoru, čase, pohybové hry venku i v tělocvičně, týmové hry na přemýšlení, společné aktivity (např. karetní, slovní, stolní hry), volná hra dětí, podzimní vyrábění, projekt na téma podzim, vyrábění na téma Halloween a svatý Martin, čtení, práce s mapou a glóbusem, pozorování přírody a jejich proměn, procházky obcí, pobyt na hřišti
Pohybové hry v tělocvičně, týmové hry na přemýšlení, společné aktivity, volná hra dětí, vánoční vyrábění, zimní vyrábění, projekt na téma zima, projekt na téma chuť, rukodělné činnosti, čtení, poslech hudby, audioknihy, procházky obcí
Pohybové hry venku i v tělocvičně, týmové hry na přemýšlení, společné aktivity, volná hra dětí, projekt na téma jaro, projekt – rostliny, Velikonoce, Den Země, čarodějnice, Den matek, jarní vyrábění, čtení, výukové programy na PC, výtvarný diktát, procházky obcí, pobyt na hřišti i v tělocvičně
Pohybové hry venku i v tělocvičně, týmové hry na přemýšlení, společné aktivity, volná hra dětí, letní vyrábění, hra na zmrzlináře, projekt – léto, čtení, tanec, procházky obcí, pobyt na hřišti, třídění hraček, poučení dětí o bezpečnosti při letních činnostech, vyhodnocení celoroční činnosti
V Netíně, 2.9.2024